w-track Track & Field Heads To Colonial Relays - Loyola University Maryland Official Athletic Site

Track & Field Heads To Colonial Relays

Freshman Charlotte Criqui
Freshman Charlotte Criqui

April 4, 2012

Live Results

The Loyola University Maryland women's track & field team heads to Williamsburg, Va., for the Colonial Relays on April 6-7.

The Greyhounds opened their season last week at the Towson Invitational where they notched five top-10 finishes, with Jackie D'Antonio and Samantha Westley leading the way with seventh-place finishes on the track.

William & Mary will be live webcasting some of the events this weekend, including a four-hour block on Friday, and three hours on Saturday. The cost to sign-up to watch one day will be $5.95 and both days will be $9.95.

On Friday, the coverage will run roughly 10:40-2:30, and cover the following track events: 400m Dash, 100/110m Hurdles, 800m Run, and 100m Dash Semifinals

On Saturday, the coverage will run roughly 2:00-5:00, and cover the following track events: Sprint Medley Relay, 100m Dash Finals, 4x200m Relay, 4x1,500m Relay, and 4x400m Relay.

The webcast will be available through this link:

http://www.tribeathletics.com/liveEvents/liveEvents.dbml?&&DB_OEM_ID=25100

Following is a schedule of events:

FRIDAY, APRIL 6th 
At Stimson Throwing Events Area:
9:00 a.m. Men – Hammer Throw Championships (Top 14) (Cut-off 45.22m)
To Follow Men – Hammer Throw Unseeded (minimum measured mark - 40m)
12:00 p.m. Men – Javelin Throw Championships (Top 14) (Cut-off 50.00m)
To Follow Men – Javelin Throw Unseeded 
12:00 p.m. Men – Shot Put Championships (Top 14) (Cut-off 15.16m)
To Follow Men – Shot Put Unseeded 
3:30 p.m. Women – Javelin Throw Championships (Top 14) (Cut-off 38.00m)
To Follow Women – Javelin Unseeded 
At Zable Stadium:
9:15 AM Women- 5000m Run Section 3(Seed time 18:20 and above)
9:40 AM Men- 5000m Run Section 4 (Seed time 15:00 and above)
10:00 AM Women- 100m Dash – Trials
10:00 a.m. Men- Long Jump Unseeded  
10:20 AM Men- 100m Dash – Trials  
10:40 a.m. Women – 400m Dash
11:10 a.m. Men – 400m Dash
11:30 a.m. Women – Long Jump Unseeded  
11:55 a.m. Women – 100m High Hurdles – Trials
12:00 p.m. Women – PV Championship (Top 12) (Cut-off 3.70) (Progression: 3.55m, 3.70, 3.85, 3.95, 4.05, 4.15, 4.25)
12:00 p.m. Men – Long Jump Championships (Top 14) (Cut-off 6.95m)
12:35 p.m. Men – 110m High Hurdles – Trials
12:55 p.m. Women – 800m Run Seeded Section Sections 1,2,3 (8-10 athletes per heat) (Sub 2:12.00)
Women – 800m Run Unseeded Sections 4,5,6,7,8 (Ally Starts) 
1:30 p.m. Women – HJ Championships (Top 12) (Cut-off 1.67m) (Progression: 1.57m, 1 62, 167, 1.72, 1.77, 1.80, 1,83)
1:30 p.m. Men – 800m Run Seeded Section Sections 1,2,3 (8-10 athletes per heat) (Sub 1:52.00)
Men – 800m Run Unseeded Sections 4,5,6,7,8 (Ally Starts) 
2:05 p.m. Women- 100m Dash- Semifinals *16 Fastest Times from Trials
2:15 p.m. Men – 100m Dash – Semifinals *16 Fastest Times from Trials
2:45 p.m. Women – 400m Hurdles – Final
3:00 p.m. Women – Long Jump Championships (Top 12) (Cut-off 5.56m)
3:00 p.m. Men – PV Championship (Top 11) (Cut-off 4.60)      (Progression: 4.50m, 4.65, 4.80, 4.90, 5.00, 5.10, 5.20)
3:10 p.m. Men – 400m Hurdles – Final
3:30 p.m. H.S – Girls Distance Medley Championships 
3:45 p.m. H.S. – Boys Distance Medley Championships 
4:00 p.m. Men – HJ Championships (Top 10) (Cut-off 2.04m)     (Progression: 1.96m, 2.01, 2.06, 2.11, 2.14, 2.17, 2.20)
4:05 p.m. Men – 3000m Steeplechase – (2 sections~ section 1: seed times faster than 9:15.00 (13)) 
4:30 p.m. Women – 3000m Steeplechase – (2 sections~ section 1: seed times faster than 11:05.00 (16))
5:00 p.m. Women – 200m Dash (6 sections)
5:25 p.m. Men – 200m Dash  (7 sections)
5:50 p.m. H.S. Girls Mile (1 section) 
6:00 p.m H.S. Boys Mile (1 section)
6:00 p.m. H.S. Boys Pole Vault 
6:10 p.m. Women – 1500m Run- Seeded Sections 1, 2, 3, 4, 5
6:40 p.m. Men – 1500m Run – Seeded Sections 1, 2, 3, 4, 5, 6
7:15 p.m. Women – 5000m Run- Seeded Sections – (2 sections~ seed times faster than 18:15.26)
8:00 p.m. Men – 5000m Run- Seeded Sections – (3 sections~ seed time faster than 14:55)
8:55 p.m. Women – 10,000m Run
9:45 p.m. Men – 10,000m Run
SATURDAY, APRIL 7TH 
At Stimson Throwing Events Area:
9:00 a.m. Women – Discus Championships (Top 14) (Cut-off 37.85m)
To Follow Women – Discus Unseeded 
1:00 p.m. Women – Shot Put Championships (Top 14) (Cut-off 12.09m)
To Follow Women – Shot Put Unseeded 
1:00 p.m. Men – Discus Championships (Top 14) (Cut-off 47.85m)
To Follow Men – Discus Unseeded 
At Zable Stadium:
10:00 a.m. Men – Triple Jump Championships (Top 14) (Cut-off 14.30m)
10:00 a.m. Women – Pole Vault Unseeded 
10:00 a.m. Women – High Jump Unseeded 
10:00 a.m. Women – 3000m section 1, 2
10:30 a.m. Men – 3000m section 1,2
10:50 a.m. H.S. Boys 3000m – 1 section
11:10 a.m. Women – 100 Hurdles- Finals – 2 section Final Top 16 from Trials
11:20 a.m. Men – 110 Hurdles - Finals – 2 section Final Top 16 from Trials
11:30 a.m. Women – Triple Jump Championships (Top 14) (Cut-off 11.54m)
11:35 a.m. Women – 4 x 800m Relay 
12:00 p.m. Men – 4 x 800m Relay 
12:20 p.m. Women – 4 x 100m Relay
12:35 p.m. Men – 4 x 100m Relay
12:45 p.m. Women – DMR
1:00 p.m. Men – Pole Vault Unseeded 
1:00 p.m. Men – High Jump Unseeded 
1:00 p.m. Men – Triple Jump Unseeded 
1:10 p.m. Men – DMR
1:35 p.m. H.S. Girls 4 x 800m – Championships 
1:50 p.m.  H.S. Boys 4 x 800m - Championships 
2:05 p.m. Women – Sprint Medley (200,200,400,800)
2:20 p.m. Men – Sprint Medley (200,200,400,800)
2:35 p.m. Women – 100m Dash – Final – Top 8 from Semifinals
2:40 p.m. Men – 100m Dash – Final – Top 8 from Semifinals
2:50 p.m. Women – 4 x 200m Relay
3:00 p.m. Women – Triple Jump Unseeded 
3:05 p.m. Men – 4 x 200m Relay
3:20 p.m. Women – 4 x 1500m Relay
3:45 p.m. Men – 4 x 1500m Relay
4:00 p.m. H.S. Girls Pole Vault
4:05 p.m. Women – 4 x 400m Relay
4:35 p.m. Men – 4 x 400m Relay