Skip to main content Skip to simple nav


Licensed to U.S. Naval Academy     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/23/2012 07:21 PM
                       2012 ECAC LCM Invite - 2/22/2012                        
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              4:30.49  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Acheson, Austin H         JR Seton Hall-NJ        4:33.03    4:35.88        
  2 Cudahy, Sean Z            SO AU-PV                4:42.81    4:56.88        
 
Event 3  Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:03.19  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hykas, Nikki N            FR Navy-MD              2:09.47    2:09.97        
  2 Reminger, Danielle C      JR Navy-MD              2:11.00    2:10.28        
  3 Thach, Amanda K           FR Navy-MD              2:09.59    2:12.12        
 
Event 4  Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:52.89  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davison, Hugh M           SO Navy-MD              1:57.10    1:54.10        
  2 Kosenski, Alex            SR Bryant U-NE          1:56.77    1:55.08        
  3 Stoddard, Kevin           FR Navy-MD                   NT    1:56.40        
  4 Newhouse, Sean C          SO Rider University-NJ  1:57.88    2:01.20        
  5 Lawler, William           FR Georgetown-PV             NT    2:01.37        
  6 Patterson, Matt W         SO Pitt-Bradford-AM          NT    2:06.44        
 
Event 5  Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darmody, Kellie A         JR Navy-MD              1:04.32    1:04.82        
  2 McNeary, Keeli J          FR ARMY-MR                   NT    1:06.52        
 
Event 6  Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
                57.59  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trotter, Gage G           SO Navy-MD              1:01.24      57.44 O.T.   
  2 Walsh, Brendan               Navy-MD                57.00      58.22        
  3 Ballance, Bobby L         SO AU-PV                  56.57      59.00        
  4 Golankiewicz, Andrew J    SO Navy-MD              1:02.72    1:00.34        
  5 Campos-Goenaga, Inaki     SO Rider University-NJ  1:03.05    1:03.63        
 
Event 7  Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.19  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leberfinger, Greta R      FR Marist College-MR    1:14.93    1:12.66        
  2 Manser, Jamie L           SR IONA                 1:12.43    1:14.01        
  3 Kolackovsky, Kerrie N     SO Seton Hall-NJ        1:13.86    1:14.98        
 
Event 8  Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:04.69  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grove, Ben T              SO Navy-MD              1:08.35    1:04.22 O.T.   
  2 Murphy, Sean              SO Navy-MD              1:08.95    1:04.90        
  3 Treat, Christian A        JR BU                   1:06.41    1:05.01        
  4 Feeney, Andrew K          JR Navy-MD              1:09.42    1:06.48        
  5 Seketa, Ben D             FR BU                   1:08.14    1:06.79        
  6 Tubb, Mike                SR Rider University-NJ  1:06.94    1:07.12        
  7 Connor, Seth              FR Navy-MD              1:10.05    1:07.99        
  8 Frye, Nate D              SR BU                   1:08.16    1:08.16        
  9 Quay, Benjamin C          SO ARMY-MR                   NT    1:08.42        
 10 Hensen, Julien J          JR Rider University-NJ  1:06.16    1:08.70        
 11 Francis, Dan X            SO AU-PV                1:08.10    1:11.30        
 12 Petrilli, Fernando A      SO Pitt-Bradford-AM          NT    1:11.31        
 13 Allada, Mike A            FR AU-PV                1:12.84    1:13.25        
 
Event 9  Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:16.49  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Rheanna L         SO Navy-MD              2:16.60    2:16.81        
  2 Morris, Kailey               Unattached                NT    2:19.16        
  3 Ehret, Jane M             SO Seton Hall-NJ        2:18.69    2:20.20        
  4 O'Connor, Kelly A         JR Rider University-NJ  2:21.12    2:21.51        
  5 Truskot, Sarah J          FR Navy-MD              2:28.00    2:34.58        
 
Event 10  Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:03.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bondurant, Benjamin S     JR Navy-MD              2:12.14    2:02.82 O.T.   
  2 Nicholson, Mike R         SO BU                   2:06.44    2:05.70        
  3 Viana, William S          FR ARMY-MR                   NT    2:06.92        
  4 Ruddy, Jason P            FR Marist College-MR    2:07.38    2:08.17        
  5 Krause, Billy K           JR BU                   2:08.12    2:09.18        
 
Event 11  Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.39  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Croix, Amanda J              USMA-MR                   NT      26.53        
  2 Cronin, Caitlin           SO Loyola (Md)-MD            NT      27.30        
  3 Breen, Leah F             SR AU-PV                     NT      27.33        
  4 Arciello, Madeline B      SO Marist College-MR      27.00      27.34        
  5 Edler, Hannah R           FR Frostburg St.-MD          NT      28.54        
 
Event 12  Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.49  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingold, Zach R            SO Navy-MD                24.72      23.64        
  2 Parker, Robbie J          JR Navy-MD                24.44      23.65        
  3 Bagent, Sean              JR Navy-MD                24.64      23.94        
  4 Quinn, Danny C            JR Navy-MD                25.48      24.01        
  5 Sokolosky, Eric A         SR BU                     23.76      24.20        
  6 Bomberger, Dain           FR Navy-MD                25.48      24.31        
  7 Rowe, Jeffrey D           JR Loyola (Md)-MD            NT      24.35        
  8 Bowden, Daniel            FR Navy-MD                25.40      24.36        
  9 Kempf, McCrae             FR Navy-MD                25.72      24.48        
 10 McCarty, William A        JR ARMY-MR                   NT      24.69        
 11 Richline, Michael            Navy-MD                25.50      24.81        
 12 Brice, Julien             SO Loyola (Md)-MD            NT      24.97        
 
Event 13  Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:17.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Kelly A         JR Rider University-NJ       NT    2:26.20        
  2 Warwick, Danielle E       SO Rider University-NJ  2:25.97    2:27.62        
 
Event 14  Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:04.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Conor P         SO Navy-MD              2:10.91    2:07.79        
  2 Brown, Tom C              SR BU                   2:08.73    2:09.19        
  3 De Leon, Gonzalo          SR BU                   2:13.58    2:09.69        
  4 Ballance, Bobby L         SO AU-PV                2:04.03    2:10.07        
  5 Wurm, Matt V              SO AU-PV                2:02.55    2:12.62        
 
Event 16  Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:20.79  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffer, Luke M            SO Navy-MD              2:24.62    2:16.95 O.T.   
  2 Cook, Alexander           FR Navy-MD              2:34.01    2:22.39        
  3 Chung, Joon M             FR ARMY-MR                   NT    2:29.00        
  4 Yacobacci, Chris          JR IONA                 2:25.95    2:30.66        
  5 Francis, Dan X            SO AU-PV                2:22.82    2:31.86        
  6 Allada, Mike A            FR AU-PV                2:34.17    2:36.90        
 
Event 17  Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:19.39  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conard, Kate E            JR Marist College-MR    4:25.60    4:21.46        
  2 Sawick, Ange              FR Navy-MD              4:22.59    4:22.23        
  3 Leonhard, Melanie         SO Rider University-NJ  4:28.39    4:38.68        
 
Event 18  Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              3:59.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ojard, John H             JR Navy-MD              4:13.06    4:09.65        
  2 Beatty, George G          FR BU                   4:20.87    4:13.81        
  3 Woudenberg, Casey S       FR ARMY-MR                   NT    4:14.74        
 
Event 19  Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:01.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paruso, Toni A            JR Navy-MD              1:02.49    1:00.95 O.T.   
  2 Reminger, Danielle C      JR Navy-MD              1:04.25    1:05.82        
 
Event 20  Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
                55.29  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C          JR ARMY-MR                56.35      54.44 O.T.   
  2 Meyer, Mark P             SR Navy-MD                57.99      55.67        
  3 Dukleth, Steve P          SR Navy-MD                58.27      55.95        
  4 Hetzel, Charlie E         SR Navy-MD                58.63      56.16        
  5 Parker, Robbie J          JR Navy-MD                   NT      56.57        
  6 Draves, Billy             FR Navy-MD                58.89      56.74        
  7 Dustin, Michael A         FR ARMY-MR                   NT      57.64        
  8 Simoes, Geremiah K        SO Navy-MD              1:00.71      58.13        
  9 DeLillo, Zach A           FR Rider University-NJ    58.60      59.72        
 
Event 22  Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:06.59  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles-Funk, Johnny F    JR Rider University-NJ  2:05.51    2:07.18        
  2 Peterson, Drew J          FR Rider University-NJ  2:08.70    2:07.24        
  3 Petrilli, Fernando A      SO Pitt-Bradford-AM          NT    2:23.10        
 
Event 23  Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.19  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cronin, Caitlin           SO Loyola (Md)-MD            NT      59.23        
  2 Harvey, Theresa A         JR IONA                   59.01    1:00.54        
  3 Hamilton, Grace A         SO ARMY-MR                   NT    1:00.68        
  4 Edler, Hannah R           FR Frostburg St.-MD          NT    1:04.50        
 
Event 24  Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                51.49  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingold, Zach R            SO Navy-MD                54.18      50.94 O.T.   
  2 Davison, Hugh M           SO Navy-MD                53.71      51.74        
  3 Molloy, Brian C           JR Rider University-NJ    53.88      52.71        
  4 McCarty, William A        JR ARMY-MR                   NT      53.08        
  5 Kosenski, Alex            SR Bryant U-NE            53.29      53.13        
  6 Pedersen, Brett M         FR Rider University-NJ    52.73      53.42        
  7 Bomberger, Dain           FR Navy-MD                56.63      53.77        
  8 Lawler, William           FR Georgetown-PV             NT      54.79        
  9 Rowe, Jeffrey D           JR Loyola (Md)-MD            NT      55.39        
 10 McManus, Kevin P          FR Rider University-NJ    55.14      55.44        
 11 Patterson, Matt W         SO Pitt-Bradford-AM          NT      56.36        
 12 Brice, Julien             SO Loyola (Md)-MD            NT      56.66        
 
Event 25  Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              8:50.49  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crispo, Miriam E          FR AU-PV                9:51.45    9:46.16        
 
Event 26  Men 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
             15:53.59  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vagts, Justin W           JR Navy-MD                   NT   15:45.65 O.T.   
  2 Norton, Will C            SR Navy-MD                   NT   16:20.99        
  3 Romanov, Gregory W        FR Georgetown-PV             NT   17:01.57        
 
Event 28  Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              4:30.49  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vagts, Justin W           JR Navy-MD                   NT    4:25.58 O.T.   
  2 Nicholson, Mike R         SO BU                   4:32.22    4:32.03        
 -- Acheson, Austin H         JR Seton Hall-NJ        4:33.03         DQ        
 
Event 30  Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:52.89  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davison, Hugh M           SO Navy-MD              1:57.10    1:53.51        
  2 Woudenberg, Casey S       FR ARMY-MR                   NT    1:56.26        
  3 Stoddard, Kevin           FR Navy-MD                   NT    1:56.35        
  4 Newhouse, Sean C          SO Rider University-NJ  1:57.88    1:57.89        
 
Event 31  Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darmody, Kellie A         JR Navy-MD              1:04.32    1:04.99        
  2 McNeary, Keeli J          FR ARMY-MR                   NT    1:07.54        
  3 Warwick, Danielle E       SO Rider University-NJ  1:08.59    1:08.85        
  4 Lloyd, Kimberly              CSC-NE                    NT    1:16.30        
 
Event 32  Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
                57.59  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Brendan               Navy-MD                57.00      57.53 O.T.   
  2 Brown, Tom C              SR BU                     58.90      59.72        
  3 Golankiewicz, Andrew J    SO Navy-MD              1:02.72    1:00.34        
  4 De Leon, Gonzalo          SR BU                     59.97    1:00.97        
  5 Campos-Goenaga, Inaki     SO Rider University-NJ  1:03.05    1:01.89        
 
Event 33  Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.19  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leberfinger, Greta R      FR Marist College-MR    1:14.93    1:11.88 O.T.   
  2 Manser, Jamie L           SR IONA                 1:12.43    1:13.63        
  3 Kolackovsky, Kerrie N     SO Seton Hall-NJ        1:13.86    1:14.57        
 
Event 34  Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:04.69  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Sean              SO Navy-MD              1:08.95    1:04.65 O.T.   
  2 Treat, Christian A        JR BU                   1:05.01    1:05.63        
  3 Feeney, Andrew K          JR Navy-MD              1:09.42    1:06.17        
  4 Yacobacci, Chris          JR IONA                 1:05.95    1:06.26        
  5 Tubb, Mike                SR Rider University-NJ  1:06.94    1:07.14        
  6 Quay, Benjamin C          SO ARMY-MR              1:08.48    1:07.51        
  7 Hensen, Julien J          JR Rider University-NJ  1:06.16    1:07.73        
  8 Frye, Nate D              SR BU                   1:08.16    1:08.05        
  9 Chung, Joon M             FR ARMY-MR                   NT    1:08.07        
 
Event 35  Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:16.49  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Rheanna L         SO Navy-MD              2:16.60    2:16.18 O.T.   
  2 Paruso, Toni A            JR Navy-MD              2:19.00    2:16.83        
  3 Morris, Kailey               Unattached           2:19.16    2:19.08        
  4 O'Connor, Kelly A         JR Rider University-NJ  2:21.12    2:19.60        
  5 Ehret, Jane M             SO Seton Hall-NJ        2:18.69    2:23.22        
 
Event 36  Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:03.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Viana, William S          FR ARMY-MR                   NT    2:06.00        
  2 Beatty, George G          FR BU                   2:15.75    2:12.08        
 
Event 37  Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.39  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Croix, Amanda J              USMA-MR                   NT      26.34 O.T.   
  2 Paruso, Toni A            JR Navy-MD                   NT      26.97        
  3 Arciello, Madeline B      SO Marist College-MR      27.00      27.29        
  4 Cronin, Caitlin           SO Loyola (Md)-MD         27.30      27.39        
  5 Harvey, Theresa A         JR IONA                   27.25      27.76        
  6 Hamilton, Grace A         SO ARMY-MR                   NT      27.84        
  7 Edler, Hannah R           FR Frostburg St.-MD          NT      28.80        
  8 Estrada, Krystyna         FR CSC-NE                    NT      29.04        
  9 Dunican, Erin E           SO CSC-NE                    NT      30.34        
 10 Gavell, Jen C             FR CSC-NE                    NT      31.10        
 11 White, Eleni E            FR CSC-NE                    NT      31.19        
 
Event 38  Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.49  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingold, Zach R            SO Navy-MD                24.72      23.55        
  2 Parker, Robbie J          JR Navy-MD                24.44      23.58        
  3 Bagent, Sean              JR Navy-MD                24.64      23.75        
  4 Quinn, Danny C            JR Navy-MD                25.48      23.93        
  5 Kosenski, Alex            SR Bryant U-NE            24.37      24.15        
  6 Bowden, Daniel            FR Navy-MD                25.40      24.25        
  7 Kempf, McCrae             FR Navy-MD                25.72      24.40        
  8 Rowe, Jeffrey D           JR Loyola (Md)-MD         24.35      24.44        
  8 Bomberger, Dain           FR Navy-MD                25.48      24.44        
 10 Brice, Julien             SO Loyola (Md)-MD         24.97      25.12        
 
Event 39  Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:17.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thach, Amanda K           FR Navy-MD              2:21.00    2:25.03        
 
Event 40  Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:04.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Conor P         SO Navy-MD              2:10.91    2:04.36 O.T.   
 
Event 41  Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:35.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerrie N     SO Seton Hall-NJ        2:37.66    2:40.09        
  2 Leberfinger, Greta R      FR Marist College-MR    2:42.72    2:40.85        
  3 Randolph, Colleen E       SO Navy-MD                   NT    2:45.72        
 
Event 42  Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:20.79  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Alexander           FR Navy-MD              2:34.01    2:23.36        
  2 Seketa, Ben D             FR BU                   2:29.01    2:25.99        
  3 Tubb, Mike                SR Rider University-NJ  2:26.13    2:39.67        
  4 Hensen, Julien J          JR Rider University-NJ       NT    2:43.69        
 
Event 43  Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:19.39  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conard, Kate E            JR Marist College-MR    4:25.60    4:22.23        
  2 Sawick, Ange              FR Navy-MD              4:22.59    4:22.31        
  3 Brennan, Sam N            FR Navy-MD                   NT    4:31.82        
  4 Garriock, Tamara J        SO POST-MR                   NT    4:33.43        
  5 Leonhard, Melanie         SO Rider University-NJ  4:28.39    4:41.78        
 
Event 44  Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              3:59.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vagts, Justin W           JR Navy-MD              4:19.72    4:01.10        
 
Event 45  Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:01.99  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cortesio, Catherine M     SO Navy-MD              1:05.49    1:05.02        
  2 Vaughn, Rheanna L         SO Navy-MD              1:03.81    1:05.33        
  3 Truskot, Sarah J          FR Navy-MD              1:06.88    1:09.10        
 
Event 46  Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
                55.29  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Mark P             SR Navy-MD                57.99      55.76        
  2 Bondurant, Benjamin S     JR Navy-MD                   NT      55.82        
  3 Dukleth, Steve P          SR Navy-MD                58.27      55.84        
  4 Hetzel, Charlie E         SR Navy-MD                58.63      56.38        
  5 Draves, Billy             FR Navy-MD                58.89      56.44        
  6 Simoes, Geremiah K        SO Navy-MD              1:00.71      58.15        
  7 DeLillo, Zach A           FR Rider University-NJ    58.60      59.53        
 
Event 48  Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:06.59  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Drew J          FR Rider University-NJ  2:08.70    2:06.03 O.T.   
  2 Charles-Funk, Johnny F    JR Rider University-NJ  2:05.51    2:06.95        
  3 Krause, Billy K           JR BU                   2:10.15    2:10.81        
 
Event 49  Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.19  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Croix, Amanda J              USMA-MR                   NT      58.34        
  2 Reminger, Danielle C      JR Navy-MD                59.77      59.06        
  3 Edler, Hannah R           FR Frostburg St.-MD          NT    1:05.29        
 
Event 50  Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                51.49  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davison, Hugh M           SO Navy-MD                53.71      51.87        
  1 Ingold, Zach R            SO Navy-MD                54.18      51.87        
  3 Molloy, Brian C           JR Rider University-NJ    53.88      52.32        
  4 Sokolosky, Eric A         SR BU                     52.50      52.47        
  5 Dustin, Michael A         FR ARMY-MR                   NT      53.32        
  6 McCarty, William A        JR ARMY-MR                   NT      53.44        
  7 Pedersen, Brett M         FR Rider University-NJ    52.73      53.93        
  8 McManus, Kevin P          FR Rider University-NJ    55.14      55.00        
 
Event 51  Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.49  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Robbie J          JR Navy-MD                   NT      23.58        
  2 Bagent, Sean              JR Navy-MD                   NT      23.74        
  3 Ingold, Zach R            SO Navy-MD                   NT      24.02        
 
Event 52  Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.39  O.T. Olympic Trials
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paruso, Toni A            JR Navy-MD                   NT      26.75        

Latest Tweets

More Headlines
Calendar
Friday, Jan 30
EVENT LOCATION TIME COVERAGE
Mount St. Mary's - Women Mangione Pool at the Fitness & Aquatic Center 5:00 PM
Saturday, Jan 31
EVENT LOCATION TIME COVERAGE
Pre-Patriot League Invitational Lewisburg, Pa. 10:00 AM
Wednesday, Feb 18
EVENT LOCATION TIME COVERAGE
Patriot League Championships Lewisburg, Pa. All Day
Thursday, Feb 19
EVENT LOCATION TIME COVERAGE
Patriot League Championships Lewisburg, Pa. All Day
Friday, Feb 20
EVENT LOCATION TIME COVERAGE
Patriot League Championships Lewisburg, Pa. All Day
Saturday, Feb 21
EVENT LOCATION TIME COVERAGE
Patriot League Championships Lewisburg, Pa. All Day

GreyhoundLinks