News

Women's Track and Field at Widener Invitational

April 25, 2006

Recap

Licensed to Widener University         Hy-Tek's Meet Manager 4/24/2006 03:27 PM                 Widener Invitational - 4/22/2005 to 4/23/2005                              Widener University                                  Chester, PA                                    Results

Women 100 Meter Dash================================================================================= Name Year School Seed Finals Wind H#================================================================================= 1 Tina Bucci Elizabethtown 12.80 13.09 NWI 1 2 Erin Lichti Elizabethtown 12.46 13.18 NWI 1 3 Giselle Joseph Johns Hopkins 12.70 13.35 NWI 1 4 Shenequa Williams Medgar Evers 12.95 13.50 NWI 1 5 Brittney Dhein Franklin & Marsh 13.00 13.52 NWI 2 6 Katelyn John Elizabethtown 12.81 13.55 NWI 1 7 Taria Graves West Chester 13.00 13.69 NWI 2 8 Kemeisha Smith Widener 13.00 14.04 NWI 2 9 Jaime Humphrey Loyola College 13.50 14.28 NWI 2 10 Alison Grant Johns Hopkins 13.13 14.42 NWI 2 11 Pauline Kint Franklin & Marsh 14.00 14.58 NWI 3 12 Anne McManus Haverford 13.99 14.64 NWI 3 13 Danielle Scardino West Chester 12.80 14.69 NWI 1 14 Maia Albano Loyola College 14.00 15.06 NWI 3 15 Meghan Kolb Delaware Valley 14.90 15.39 NWI 3 16 Elizabeth Crichton Loyola College 15.00 15.52 NWI 3 17 Rachel Francois Bryn Mawr Colleg 15.90 NWI 3

Women 200 Meter Dash================================================================================= Name Year School Seed Finals Wind H#================================================================================= 1 Erin Lichti Elizabethtown 25.90 27.00 NWI 1 2 Tina Bucci Elizabethtown 27.69 NWI 1 3 Jessie Belden Haverford 28.23 27.76 NWI 2 4 Brittney Dhein Franklin & Marsh 27.90 28.12 NWI 2 5 Katelyn John Elizabethtown 26.60 28.15 NWI 1 6 Alaina Spadaro Messiah 28.43 28.49 NWI 3 7 Caitlin Mullarkey Swarthmore 27.50 29.04 NWI 2 8 Southey Saul Haverford 28.34 29.28 NWI 2 9 Julie Dougherty College of NJ 28.50 29.38 NWI 3 10 Jaime Humphrey Loyola College 28.46 29.54 NWI 3 11 Giovanna Hayward Bryn Mawr Colleg 29.00 29.85 NWI 4 12 Anne Bryan Elizabethtown 28.70 30.03 NWI 3 13 Brigette Woodruff West Chester 28.00 30.43 NWI 2 14 Virginia Tseng Bryn Mawr Colleg 30.50 30.52 NWI 4 15 Maria Kleinz West Chester 29.50 30.61 NWI 4 16 Laura Gavinski Haverford 29.23 30.75 NWI 4 17 Pauline Kint Franklin & Marsh 28.90 30.76 NWI 3 18 Kemeisha Smith Widener 30.00 30.80 NWI 4 19 Maia Albano Loyola College 29.00 31.18 NWI 3 20 Amanda Nehring Loyola College 29.00 31.52 NWI 3 21 Alexandra Maxey Haverford 29.77 31.62 NWI 4 22 Meredith Foote Haverford 28.89 31.92 NWI 3 23 Elizabeth Crichton Loyola College 32.00 32.60 NWI 4

Women 400 Meter Dash============================================================================ Name Year School Seed Finals H#============================================================================ 1 Shari Richardson Lincoln (Pa) 57.30 58.01 1 2 Jamanah Freeman Lincoln (Pa) 57.00 58.32 1 3 Dana Glaviano West Chester 55.20 59.01 1 4 Yolana Sabb Lincoln (Pa) 58.00 59.02 2 5 Carolyn Gray College of NJ 56.50 59.27 1 6 Jordean Mathew Lincoln (Pa) 56.00 59.59 1 7 Rachel Hepkins Messiah 59.84 59.78 2 8 Alaina Spadaro Messiah 1:00.73 1:01.14 2 9 Meaghan Hobson La Salle 57.50 1:02.01 1 10 Libby Haas Franklin & Marsh 1:01.00 1:02.75 2 11 Shanda Jackson Lincoln (Pa) 57.60 1:03.25 1 12 Sarah Walker Haverford 1:02.23 1:03.31 3 13 Colleen Reardon Villanova 1:02.00 1:03.53 3 14 Nicole Murphy Elizabethtown 1:00.10 1:03.77 2 15 Southey Saul Haverford 1:02.68 1:04.31 3 16 Melissa Douglas Medgar Evers 1:03.00 1:04.70 3 17 Erica Losito Franklin & Marsh 1:03.00 1:05.73 3 18 Giovanna Hayward Bryn Mawr Colleg 1:04.90 1:06.04 4 19 Emily Santo Gloucester Count 1:01.00 1:06.36 2 20 Virginia Tseng Bryn Mawr Colleg 1:07.50 1:06.77 5 21 Laura Gavinski Haverford 1:03.23 1:06.80 3 22 Brigette Woodruff West Chester 1:03.00 1:06.87 3 23 Ashley Dawkins Bryn Mawr Colleg 1:04.60 1:07.34 4 24 Miscia Dana Bergen CC 1:06.11 1:07.76 5 25 Dana Friday Widener 1:05.00 1:08.22 4 26 Megan Hunter Franklin & Marsh 1:05.00 1:08.28 4 27 Megan Fritchman West Chester 1:05.00 1:09.27 4 28 Maria Kleinz West Chester 1:07.50 1:10.11 5 29 Christine Harrison Gwynedd-Mercy Co 1:09.00 1:10.34 5 30 Amanda Nehring Loyola College 1:06.50 1:10.84 5 31 Bridget Scanlan Loyola College 1:09.50 1:12.39 5 32 Kathy Cain Johns Hopkins 1:04.85 1:12.49 4

Women 800 Meter Run========================================================================= Name Year School Seed Finals========================================================================= 1 Darian Lunne Haverford 2:17.23 2:21.63 2 Jillian Baczewski Villanova 2:20.00 2:24.02 3 Susan Crum College of NJ 2:22.25 2:26.05 4 Caroline Scott Loyola College 2:23.00 2:27.38 5 Kavita Hardy Swarthmore 2:26.90 2:29.19 6 Megan Schollenberg Johns Hopkins 2:23.00 2:30.57 7 Kim Whalen Elizabethtown 2:26.00 2:30.71 8 Michelle McVann Loyola College 2:34.00 2:31.09 9 Nikki Salenetri Franklin & Marsh 2:29.00 2:31.96 10 Meghan Ryder Elizabethtown 2:29.00 2:32.27 11 Krystal Rodkey Messiah 2:31.04 2:32.80 12 Kathy Feeney Swarthmore 2:28.00 2:33.90 13 Faith Pampel Swarthmore 2:29.00 2:34.01 14 Samantha Schneider Johns Hopkins 2:30.00 2:34.70 15 Liz Monachello Messiah 2:26.22 2:35.24 16 Leigh Fitzgerald Haverford 2:25.23 2:35.64 17 Colleen Usher Gloucester Count 2:27.12 2:35.66 18 Allison Riley Loyola College 2:31.00 2:35.69 19 Anna Rivera Messiah 2:32.04 2:36.67 20 Shannon Gillespie Loyola College 2:40.00 2:37.04 21 Caitlin Schopp Haverford 2:34.23 2:37.62 22 Katie Guglielmo Loyola College 2:30.00 2:38.36 23 Kelly Wolf Loyola College 2:22.00 2:38.50 24 Bethany Gentry Loyola College 2:40.00 2:38.65 25 Naomi Koide-Gasser Haverford 2:35.23 2:39.44 26 Claire Pringle Haverford 2:40.34 2:40.44 27 Johanna Jasinski Franklin & Marsh 2:35.00 2:40.80 28 Jessie Posilkin Bryn Mawr Colleg 2:42.00 2:40.95 29 Miscia Dana Bergen CC 2:30.52 2:42.42 30 Corie Johnson Franklin & Marsh 2:38.00 2:43.63 31 Jennifer Houghton Delaware Valley 2:34.00 2:43.66 32 Kathy Horn Johns Hopkins 2:28.00 2:44.54 33 Melissa Nylander Haverford 2:45.10 34 Amanda Scibetta Felician College 2:40.00 2:47.80 35 Carolyn Cost Bryn Mawr Colleg 2:42.00 2:50.70 36 Emily Feenstra Bryn Mawr Colleg 2:42.00 2:50.94 37 Camille Jones Bryn Mawr Colleg 2:54.00 2:51.63 38 Sydney Silver Bryn Mawr Colleg 2:52.18 39 Margaret Livingston Haverford 2:45.23 2:52.19 40 Megan Aukett West Chester 2:47.00 2:55.66 41 Nikkole Imler Elizabethtown 2:32.00 3:03.11 42 Jillian Robinson Widener 2:50.00 3:04.54 43 Stacy Parker U-Gloucester Cou 3:09.71 44 Courtney Stern Delaware Valley 3:31.00 3:30.62

Women 1500 Meter Run========================================================================= Name Year School Seed Finals========================================================================= 1 Andrea Rovegno Loyola College 4:35.00 4:40.54 2 Annick Lamar Haverford 4:44.05 4:41.75 3 Kate Fonshell Unattached 4:34.00 4:41.80 4 Maxine Markfield Haverford 4:52.45 4:48.84 5 Tiffany Kulp Elizabethtown 4:53.00 4:54.45 6 Erin Geiger La Salle 4:40.00 4:58.45 7 Anastasia Mukhina Haverford 4:54.23 5:00.56 8 Sarah Evans Messiah 5:01.00 5:02.97 9 Michelle Barbarasch College of NJ 5:12.00 5:03.05 10 Samantha Jones Elizabethtown 4:53.00 5:03.23 11 Katie Weng Bryn Mawr Colleg 5:01.84 5:03.52 12 Katie Byrne Franklin & Marsh 5:05.00 5:03.96 13 Laura Beechy Messiah 5:06.00 5:03.99 14 Lindsay Force College of NJ 5:03.00 5:04.70 15 Clara Sheets Haverford 5:05.23 5:06.02 16 Clare Eshenour Haverford 5:03.23 5:07.32 17 Katie Garner Unattached 4:55.00 5:07.33 18 Lindsay Kos Villanova 4:55.00 5:08.87 19 Erin Fisher Elizabethtown 4:59.00 5:09.49 20 Michelle McVann Loyola College 5:04.00 5:12.41 21 Justine Carnavale College of NJ 5:18.00 5:17.42 22 Bethany Gentry Loyola College 5:17.94 5:18.17 23 Jenna Whalen Widener 5:09.00 5:18.26 24 Clarisse Mesa Philadelphia Tra 4:57.00 5:18.27 25 Lauren Fety Swarthmore 4:59.00 5:20.44 26 Tonda Shimbo Bryn Mawr Colleg 5:12.00 5:25.66 27 Jacqui Carroll Felician College 5:34.10 5:29.38 28 Sara Brown Delaware Valley 5:34.08 5:30.04 29 Kelly Brisbin Gloucester Count 5:30.24 5:30.35 30 Christina Rosetti Villanova 5:00.00 5:33.09 31 Johanna Hanisch Elizabethtown 5:34.00 5:33.44 32 Danielle Frye Elizabethtown 5:33.00 5:34.37 33 Amanda Scibetta Felician College 5:25.00 5:37.34 34 Katelyn Robertson Gloucester Count 5:31.60 5:37.51 35 Keri Barry Felician College 5:35.00 5:38.77 36 Camille Jones Bryn Mawr Colleg 5:46.53 5:42.79 37 Vicky Woo Swarthmore 5:36.00 5:43.40 38 Kate Mehaffey Gwynedd-Mercy Co 5:28.00 5:47.35 39 Margaret Tomann Villanova 5:45.00 5:49.67 40 Elissa Chappel Elizabethtown 5:35.00 5:51.51 41 Molly Sheehan Haverford 5:53.14 42 Logan Schroder Villanova 5:50.00 6:01.57 43 Stacy Parker U-Gloucester Cou 6:11.37 44 Lisa Dunphy Felician College 6:33.41 6:24.76 45 Angelina Hein Messiah 6:20.00 6:29.74 46 Beth Rich Haverford 7:12.14 6:38.01 47 Courtney Stern Delaware Valley 7:00.00 6:45.87

Women 5000 Meter Run========================================================================= Name Year School Seed Finals========================================================================= 1 Katherine Reese Haverford 18:45.23 18:17.65 2 Mary Clare Parrott La Salle 18:30.00 18:21.23 3 Jenna Prendergast College of NJ 18:42.00 18:23.64 4 Carrie Ritter Swarthmore 18:50.00 18:27.12 5 Emma Stanley Swarthmore 18:53.36 18:28.00 6 Emily Wistar Swarthmore 18:35.00 18:28.64 7 Julie Ullmeyer College of NJ 18:48.00 18:29.72 8 Meagan Green La Salle 19:20.00 18:37.88 9 Samantha Jones Elizabethtown 18:30.00 18:38.64 10 Claire Fawcett Haverford 18:55.23 18:44.85 11 Amy Agnolutto Messiah 18:40.00 18:52.41 12 Karen Ziga Franklin & Marsh 18:45.00 18:55.22 13 Emily Forschler Messiah 19:40.00 18:57.14 14 Meredith Janeczek Franklin & Marsh 18:45.00 18:59.06 15 Kristie Kershaw West Chester 18:40.00 18:59.50 16 Maureen Wynne Loyola College 18:30.00 18:59.86 17 Mary Forry West Chester 18:45.00 19:01.42 18 Bess Ritter Swarthmore 19:05.00 19:03.82 19 Shannon Markley Philadelphia Tra 19:00.00 19:06.35 20 Christine Nystrom College of NJ 18:56.00 19:07.99 21 Jane Weber Haverford 19:19.30 22 Halley McWilliam Haverford 19:37.32 23 Rebecca MacNeill West Chester 19:10.00 19:37.67 24 Angela Kaon Johns Hopkins 18:49.00 19:38.80 25 Nicolette Pavlovics Haverford 20:27.23 19:44.19 26 Jenn Michalski Gwynedd-Mercy Co 21:20.00 19:45.02 27 Hana Peters Haverford 19:45.34 28 Jacci Clauss Johns Hopkins 19:45.00 19:45.45 29 Emma Hiza Johns Hopkins 19:20.00 19:45.72 30 Katelyn Robertson Gloucester Count 21:30.00 19:48.00 31 Heidi Bretscher Haverford 19:56.23 20:08.48 32 Sarah Whittam Haverford 20:14.96 33 Angela Patane Gloucester Count 20:02.00 20:37.87 34 Karen Blacher Franklin & Marsh 20:53.96 35 Hilary Mislan Haverford 20:58.80 36 Molly Maurer Swarthmore 21:20.54 20:59.05 37 Taylor Campion Haverford 21:09.94 38 Kara Laufer Philadelphia U. 21:00.00 21:10.08 39 Julia Schwartz Franklin & Marsh 21:05.00 21:12.73 40 Stacy Parker U-Gloucester Cou 21:14.60 41 Megan Koren Loyola College 19:25.00 21:15.46 42 Emily Weir Franklin & Marsh 21:44.97 21:21.91 43 Keira Rakoff Franklin & Marsh 21:41.92 44 Megan Bonney Haverford 21:44.31 45 Melissa Rennecamp Philadelphia U. 21:20.00 21:53.73 46 Kathryn Montalbano Haverford 22:03.44 47 Jennifer Biscotto Franklin & Marsh 22:48.11

Women 10000 Meter Run========================================================================= Name Year School Seed Finals========================================================================= 1 Kristi Motyka West Chester 40:00.00 42:37.63 2 Carla Edwards Widener 46:00.00 43:08.41

Women 100 Meter Hurdles================================================================================= Name Year School Seed Finals Wind H#================================================================================= 1 Yolanda Malcolm Villanova 13.40 14.12 NWI 1 2 Aislinn Sowash Haverford 14.70 14.79 NWI 1 3 Kimberly McIntosh La Salle 14.80 15.50 NWI 1 4 Kathryn Geissler Villanova 15.60 15.63 NWI 1 5 Erika Huggler College of NJ 15.46 15.73 NWI 1 6 Danielle Scardino West Chester 14.80 16.14 NWI 1 7 Anne McManus Haverford 15.89 16.47 NWI 1 8 Delilah Ruiz Messiah 16.16 17.04 NWI 2 9 Kirsten Gerbehy College of NJ 17.00 17.14 NWI 2 10 Danielle Cook Holy Family Univ 16.82 17.37 NWI 2 11 Jessie Belden Haverford 16.89 17.41 NWI 2 12 Natalie Stabenow College of NJ 16.95 17.92 NWI 2 13 Britni Zarin Widener 17.00 18.29 NWI 3 14 Anne Bryan Elizabethtown 17.75 18.39 NWI 3 15 Emily Hall Messiah 17.84 18.49 NWI 3 16 Kelsie Riegel Messiah 17.04 18.69 NWI 3 17 Val Butanis Messiah 18.00 18.92 NWI 4 18 Thomasina Sampson Widener 16.00 19.09 NWI 2 19 Maggie Selzer Franklin & Marsh 18.90 19.68 NWI 4 20 Amanda Getzloff West Chester 19.00 20.20 NWI 4 20 Noreen Reardon West Chester 19.10 20.20 NWI 4 22 Becky Lossing Johns Hopkins 17.85 20.66 NWI 3 23 Meghan Kolb Delaware Valley 20.10 21.30 NWI 4 24 Claire Brislin Haverford 15.89 24.33 NWI 2

Women 400 Meter Hurdles============================================================================ Name Year School Seed Finals H#============================================================================ 1 Arusha McKenzie Villanova 1:00.00 1:03.15 1 2 Jordan Sarruda Villanova 1:01.80 1:04.43 1 3 Erika Huggler College of NJ 1:05.00 1:06.67 1 4 Caitlin Mullarkey Swarthmore 1:07.50 1:08.25 1 5 Kathryn Geissler Villanova 1:04.00 1:08.91 2 6 Tess Bilhartz Haverford 1:09.73 1:09.01 1 7 Laura Weaner Messiah 1:10.73 1:11.13 2 8 Margaret Morrison Haverford 1:10.56 1:11.84 1 9 Britni Zarin Widener 1:10.53 1:12.27 1 10 Rachel Busenitz Messiah 1:10.00 1:15.37 1 11 Danielle Cook Holy Family Univ 1:15.98 1:15.46 2 12 Maggie Selzer Franklin & Marsh 1:13.34 1:16.17 2 13 Carlyn Casalvera Widener 1:12.00 1:16.78 2 14 Megan Fritchman West Chester 1:12.00 1:17.47 2 15 Cara Petonic Bryn Mawr Colleg 1:16.25 1:17.92 2

Women 3000 Meter Steeplechase========================================================================= Name Year School Seed Finals========================================================================= 1 Lindsay Shifflett Messiah 12:19.00 12:02.64 2 Amber Bennick Widener 11:50.00 12:04.02 3 Brandy Gonzales Haverford 12:45.23 12:24.03 4 Dawn Tobin Messiah 12:57.00 12:27.32 5 Lena Edelstein Haverford 12:45.23 12:30.79 6 Nicole Gilhuley Loyola College 11:45.00 12:57.71 7 Kelly Brisbin Gloucester Count 13:43.26 8 Angela Patane Gloucester Count 14:23.83

Women 4x100 Meter Relay========================================================================= School Seed Finals========================================================================= 1 Lincoln University 'A' 47.00 47.94 1) Ashley Douglas 2) Ashley Parker 3) Yolana Sabb 4) Shari Richardson 2 Elizabethtown College 'A' 48.88 49.50 1) Katelyn John 2) Tina Bucci 3) Lori Havrilak 4) Erin Lichti 3 La Salle University 'A' 48.00 50.08 1) Meaghan Hobson 2) Kimberly McIntosh 3) Jessica Moninghoff 4) Yoanne Ismael 4 Haverford College 'A' 50.12 51.12 1) Claire Brislin 2) Aislinn Sowash 3) Jessie Belden 4) Sarah Burke 5 Messiah College 'A' 51.39 51.69 1) Alaina Spadaro 2) Amy Reed 3) Delilah Ruiz 4) Rachel Hepkins 6 Gazelle Striders 'A' 48.50 52.03 1) Monique Gaillard 2) Nicole Day 3) Niara Woods 4) Manee Coleman 7 Haverford College 'B' 52.45 54.36 1) Anne McManus 2) Southey Saul 3) Sarah Walker 4) Melissa Nylander

Women 4x400 Meter Relay============================================================================ School Seed Finals H#============================================================================ 1 Haverford College 'A' 4:04.37 4:06.65 1 1) Annick Lamar 2) Brittany Massare 3) Claire Brislin 4) Darian Lunne 2 Haverford College 'B' 4:15.78 4:20.43 1 1) Maxine Markfield 2) Leigh Fitzgerald 3) Clare Eshenour 4) Sarah Walker 3 Loyola College 'A' 4:12.00 4:23.26 1 1) Andrea Rovegno 2) Kelly Wolf 3) Jasmin Conner 4) Caroline Scott 4 Franklin & Marshall College 'A' 4:19.00 4:24.13 1 1) Libby Haas 2) Erica Losito 3) Maggie Selzer 4) Brittney Dhein 5 West Chester University 'A' 4:05.00 4:24.48 1 1) Megan Fritchman 2) Amanda Getzloff 3) Dana Glaviano 4) Maria Kleinz 6 Messiah College 'A' 4:20.00 4:27.18 2 1) Krystal Rodkey 2) Erin Weaner 3) Liz Monachello 4) Laura Weaner 7 Widener University 'A' 4:20.00 4:34.72 2 1) Carlyn Casalvera 2) Dana Friday 3) Thomasina Sampson 4) Britni Zarin 8 Johns Hopkins University 'A' 4:14.00 4:35.94 1 1) Kathy Horn 2) Samantha Schneider 3) Megan Schollenberg 4) Kathy Cain 9 West Chester University 'B' 4:25.00 4:41.56 2 1) Kristi Motyka 2) Noreen Reardon 3) Danielle Scardino 4) Brigette Woodruff 10 Bryn Mawr College 'A' 4:26.44 4:46.30 2 1) Giovanna Hayward 2) Cara Petonic 3) Virginia Tseng 4) Ashley Dawkins

Women High Jump=================================================================================== Name Year School Seed Finals=================================================================================== 1 Thelma Akpan Villanova 1.63m 5-06.00 1.67m 2 Sarah Thiebaud West Chester 1.60m 5-00.00 1.52m 2 Chelsea Miles Elizabethtown 1.52m 5-00.00 1.52m 4 Amy Reed Messiah 1.49m 4-10.00 1.47m 4 Delilah Ruiz Messiah 1.52m 4-10.00 1.47m 4 Julie Blumreiter Johns Hopkins 1.52m 4-10.00 1.47m 4 Jessica Reeves Johns Hopkins 1.57m 4-10.00 1.47m 4 Libby Haas Franklin & Marsh 1.62m 4-10.00 1.47m 9 Darcy Fitzpatrick Villanova 1.54m 4-08.00 1.42m 9 Kirsten Gerbehy College of NJ 1.47m 4-08.00 1.42m -- Lauren Pfeifer College of NJ 1.55m NH -- Becky Lossing Johns Hopkins 1.47m NH -- Alex Bourlas Johns Hopkins 1.47m NH -- Jessie Belden Haverford 1.55m NH -- Dana Friday Widener 1.42m NH -- Catherine Upperman Gloucester Count 1.27m NH -- Nneamaka Ibeh Middlesex 1.38m NH -- Noreen Reardon West Chester 1.42m NH -- Amanda Getzloff West Chester 1.34m NH -- Ifeyinwa Ibeh Middlesex 1.38m NH -- Dana Lewis Middlesex 1.38m NH -- Sara Leymeister La Salle 1.47m NH

Women Pole Vault=================================================================================== Name Year School Seed Finals=================================================================================== 1 Lori Belinsky West Chester 3.50m 11-00.00 3.35m 2 Kourtney Marquis Villanova 3.50m 10-06.00 3.20m 2 Jenny Butler Unattached 10-06.00 3.20m 4 Lisette Delgado La Salle 3.04m 10-00.00 3.04m 4 Samantha Adams Elizabethtown 3.04m 10-00.00 3.04m 4 Lauren Chun Johns Hopkins 3.38m 10-00.00 3.04m 7 Linzy Alvernaz La Salle 2.90m 9-06.00 2.89m 8 Joy Kuntz West Chester 2.74m 9-00.00 2.74m 8 Laura Lautenbacher Franklin & Marsh 2.89m 9-00.00 2.74m 8 Jenny Steiner Widener 3.04m 9-00.00 2.74m 11 Jessica Reeves Johns Hopkins 3.05m 8-06.00 2.59m 11 Jillian Robinson Widener 2.74m 8-06.00 2.59m 11 Kelsey Henkel Messiah 2.43m 8-06.00 2.59m -- Sarah Burke Haverford 3.05m NH -- Emily Santo Gloucester Count NH -- Melissa Nylander Haverford 2.80m NH -- Maria Kleinz West Chester 2.59m NH -- Rebecca Burrow Swarthmore 2.59m NH

Women Long Jump======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind======================================================================================== 1 Kimberly McIntosh La Salle 5.18m 4.92m NWI 16-01.75 2 Sarah Thiebaud West Chester 5.14m 4.86m NWI 15-11.50 3 Chelsea Miles Elizabethtown 5.13m 4.77m NWI 15-07.75 4 Jessie Belden Haverford 5.03m 4.67m NWI 15-04.00 5 Lindsey Oliver Elizabethtown 5.02m 4.64m NWI 15-02.75 6 Danielle Cook Holy Family Univ 4.09m 4.63m NWI 15-02.25 7 Kelsie Riegel Messiah 4.47m 4.60m NWI 15-01.25 8 Rebecca Burrow Swarthmore 4.47m 4.59m NWI 15-00.75 9 Alexandra Maxey Haverford 4.00m 4.50m NWI 14-09.25 10 Caitlin Mullarkey Swarthmore 4.67m 4.48m NWI 14-08.50 11 Delilah Ruiz Messiah 5.08m 4.42m NWI 14-06.00 11 Jenna Riley Elizabethtown 4.72m 4.42m NWI 14-06.00 13 Kimmi Hill Widener 5.05m 4.29m NWI 14-01.00 14 Tess Bilhartz Haverford 4.88m 4.28m NWI 14-00.50 15 Meghan Kolb Delaware Valley 4.52m 4.24m NWI 13-11.00 16 Julie Dougherty College of NJ 4.50m 4.00m NWI 13-01.50 17 Sarah Chick Elizabethtown 4.57m 3.90m NWI 12-09.50 18 Jen Wu Messiah 3.96m 3.80m NWI 12-05.75 19 Dana Friday Widener 4.14m 3.76m NWI 12-04.00 20 Meredith Foote Haverford 3.75m NWI 12-03.75 -- Lindsey Merikas Haverford 3.54m FOUL NWI -- Morgan Rogers Holy Family Univ FOUL NWI -- Emily Santo Gloucester Count 4.24m FOUL NWI

Women Triple Jump======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind======================================================================================== 1 Kimmi Hill Widener 11.25m 11.45m NWI 37-06.75 2 Chelsea Miles Elizabethtown 10.66m 10.77m NWI 35-04.00 3 Jacqueline Christie Villanova 11.04m 10.61m NWI 34-09.75 4 Colleen Cumberbatch Lincoln (Pa) 10.62m 10.44m NWI 34-03.00 5 Jessie Belden Haverford 10.36m 10.35m NWI 33-11.50 6 Jenna Riley Elizabethtown 10.36m 10.25m NWI 33-07.50 7 Claire Brislin Haverford 10.52m 9.29m NWI 30-05.75 8 Kelsie Riegel Messiah 9.75m 9.27m NWI 30-05.00 9 Julie Dougherty College of NJ 10.00m 9.26m NWI 30-04.75 10 Kirsten Gerbehy College of NJ 9.68m 9.17m NWI 30-01.00 11 Natalie Stabenow College of NJ 9.40m 8.99m NWI 29-06.00 12 Meghan Kolb Delaware Valley 9.37m 8.92m NWI 29-03.25 13 Laura Lautenbacher Franklin & Marsh 9.19m 8.91m NWI 29-02.75 14 Emily Santo Gloucester Count 8.54m 8.78m NWI 28-09.75 15 Colleen Usher Gloucester Count 9.23m 8.34m NWI 27-04.50

Women Shot Put=================================================================================== Name Year School Seed Finals=================================================================================== 1 Nicole James West Chester 14.14m 12.87m 42-02.75 2 Amanda David Medgar Evers 13.10m 12.85m 42-02.00 3 Lauren Lucci Widener 12.89m 12.17m 39-11.25 4 Amarichi Onyima Johns Hopkins 12.06m 10.62m 34-10.25 5 Erin Gleason Franklin & Marsh 10.87m 10.60m 34-09.50 6 Alyssa Catalano Franklin & Marsh 10.36m 9.79m 32-01.50 7 Caitlin Reilly Bergen CC 10.82m 9.57m 31-04.75 8 Amanda Morrisette Elizabethtown 10.97m 9.35m 30-08.25 9 Joann Lynch La Salle 10.66m 9.01m 29-06.75 10 Courtney Ayres West Chester 9.90m 8.79m 28-10.25 11 Melanie Mitchell Loyola College 8.89m 8.57m 28-01.50 12 Beth Alexander Delaware Valley 9.14m 8.53m 28-00.00 13 Sarah Chick Elizabethtown 9.14m 8.50m 27-10.75 14 Giovanna Finocchio La Salle 10.36m 8.03m 26-04.25 15 Dana Friday Widener 7.88m 25-10.25 16 Jillian Robinson Widener 9.14m 7.86m 25-09.50 17 Lauren McGuire La Salle 9.14m 7.42m 24-04.25 18 Allison Lee-Villanueva Bryn Mawr Colleg 7.38m 24-02.50 19 Terry Faber Franklin & Marsh 6.35m 20-10.00 20 Amanda King La Salle 9.14m 5.94m 19-06.00

Women Discus Throw=================================================================================== Name Year School Seed Finals=================================================================================== 1 Nicole James West Chester 42.06m 41.90m 137-06 2 Lana Smith Messiah 34.13m 38.14m 125-01 3 Katie Kent Bryn Mawr Colleg 30.50m 34.00m 111-06 4 Courtney Ayres West Chester 33.35m 32.80m 107-07 5 Erin Gleason Franklin & Marsh 31.08m 31.67m 103-11 6 Abby Smith Villanova 36.30m 31.64m 103-10 7 Sadie Sumner Messiah 33.22m 31.54m 103-06 8 Kelsey Henkel Messiah 34.44m 30.37m 99-08 9 Chantel Priolo Johns Hopkins 35.05m 29.62m 97-02 10 Carly Graffeo Widener 33.52m 28.93m 94-11 11 Allison Lee-Villanueva Bryn Mawr Colleg 25.50m 28.72m 94-03 12 Christie Majkut Villanova 30.10m 28.32m 92-11 13 Joann Lynch La Salle 30.48m 26.80m 87-11 14 Alyssa Catalano Franklin & Marsh 30.48m 26.37m 86-06 15 Marissa Gaskin Lincoln (Pa) 41.50m 26.22m 86-00 16 Ashley Warren Lincoln (Pa) 28.72m 26.10m 85-07 17 Rachel Searles Messiah 24.38m 24.95m 81-10 18 Amarichi Onyima Johns Hopkins 33.52m 24.12m 79-02 19 Lauren McGuire La Salle 30.48m 23.17m 76-00 20 Giovanna Finocchio La Salle 24.38m 21.50m 70-06 21 Amanda Morrisette Elizabethtown 27.43m 21.30m 69-10 22 Terry Faber Franklin & Marsh 20.34m 66-09 23 Beth Alexander Delaware Valley 26.82m 18.66m 61-03 24 Amanda King La Salle 24.38m 12.40m 40-08 -- Lauren Lucci Widener 41.66m FOUL

Women Hammer Throw=================================================================================== Name Year School Seed Finals=================================================================================== 1 Lauren Lucci Widener 39.62m 42.33m 138-10 2 Amanda Morrisette Elizabethtown 36.57m 33.37m 109-06 3 Alyssa Catalano Franklin & Marsh 35.86m 33.33m 109-04 4 Caitlin Reilly Bergen CC 35.10m 32.84m 107-09 5 Abby Smith Villanova 35.00m 31.85m 104-06 6 Carly Graffeo Widener 32.11m 31.57m 103-07 7 Lauren McGuire La Salle 36.57m 29.49m 96-09 8 Corrine Capazzoli La Salle 24.38m 28.26m 92-08 9 Jasleen Guzman Bergen CC 33.62m 25.49m 83-07

Women Javelin Throw=================================================================================== Name Year School Seed Finals=================================================================================== 1 Liz Krimmel Johns Hopkins 33.52m 32.74m 107-05 2 Sadie Sumner Messiah 37.49m 32.24m 105-09 3 Melanie Mitchell Loyola College 33.52m 30.42m 99-10 4 Jordan Sarruda Villanova 34.00m 30.40m 99-09 5 Erin Gleason Franklin & Marsh 27.43m 29.40m 96-05 5 Emily Conlon Swarthmore 29.00m 29.40m 96-05 7 Giovanna Finocchio La Salle 33.52m 29.00m 95-02 8 Chantel Priolo Johns Hopkins 33.52m 27.34m 89-08 9 Kristina Donohue Messiah 29.43m 26.10m 85-07 10 Jasleen Guzman Bergen CC 30.70m 24.30m 79-09 11 Dana Friday Widener 28.95m 23.80m 78-01 12 Kate Rowland Elizabethtown 27.43m 23.00m 75-05 13 Sarah Chick Elizabethtown 32.00m 22.30m 73-02 14 Rachel Searles Messiah 28.95m 22.10m 72-06 15 Courtney Ayres West Chester 21.84m 20.92m 68-08 16 Amanda King La Salle 27.43m 18.30m 60-00 -- Becky Lossing Johns Hopkins 24.38m FOUL -- Jillian Robinson Widener 24.38m FOUL